Asansörlü Taşımacılık Nedir? Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır?

Haneden haneye ve büro taşımacılığında gelişen teknolojiyle beraber taşıma metotları da gelişmiştir. Bu metotlardan en ehemmiyetlisi ve en revaçta olanı da asansörlü taşımacılıktır. Peki asansörlü taşımacılık nedir, nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu suallerin yanıtlarını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Asansörlü taşımacılık; özel bir vinçli asansör aracılığı ile eşyaların pencere veyahut balkonlardan taşınması işlemidir. Ülkemizde bilhassa de son senelerde bir çok nakliyat firması, konseptlerine asansörlü taşımacılık hizmetini de ilave etmiş, gerek uygun ücret siyaseti gerekse taşıma işleminin alelacele yapılabilmesi sayesinde bir çok insan asansörle taşımacılığı seçenek etmiş ve etmektedir. Asansörlü taşımacılık nasıl yapılır ve nerelerde kullanılır sualinin yanıtını verecek olursak;  özellikle de dar merdivenli ve yüksek katlı binalarda kullanılmaktadır. Vinç makinesine bağlı özel bir asansör aracılığıyla taşıma işlemi gerçekleşir. Konsept ilk hizmete sunulduğu vakitlerde fiyatlarının yüksek oluşu ve bu yüzden lüks görülmesi nedeniyle az sayıda insan tarafından ilgi görmüş olsa da son zamanlarda lüks olmaktan çıkmış, bir çok insanın ve nakliyat firmasının tercih sebebi olmuştur.

Son olarak Asansörlü taşımacılıkta da diğer hizmetlerde olduğu gibi avantajlar ve dezavantajlar söz konusudur. Bu sistemin avantaj ve dezavantajlarına bakacak olursak:

  • Avantajları: Çok yüksek katlı bir binada oturanlar ya da apartman boşluklarının dar olduğu apartmanlarda yaşayanlar için oldukça avantajlıdır. Klasik nakliyata göre taşıma işlemi çok daha kısa müddette gerçekleşmekte, ciddi derecede vakit tasarrufu sağlamaktadır. Ayrı olarak taşıma işlemi dolaysız olarak araçtan hanenize ve hanenizden taşımayı yapacak araca yapılmakta ve bu sayede fazla sayıda iş gücü ihtiyacına gerek kalmamaktadır.
  • Dezavantajları: Diğer taşıma metotlarında olduğu gibi asansörlü taşımacılığında dezavantajları vardır. Sistemin en ehemmiyetli dezavantajı, taşıma esnasında halatın kopması ve eşyaların büyük oranda hasar görmesidir. Bu yüzden asansörlü taşımacılıkta dikkat edilmesi şart olan en ehemmiyetli nokta, taşımadan önce halat, asansör, vinç ve diğer parçaların kontrollerinin özenli ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır.

Eskiden nakliyat işlemleri zor şartlarda yapılırdı çoğunlukla beden gücü ile yapıldığından dolayı sakatlanmalar yaşanırdı. Türkiye’de nakliyat alanında 1930-1960 yılları arasında daha fazlaydı 1960’lardan sonra teknoloji önce insanlar için yapıldı, yüksek binaların yaygınlaşmaya başlamasıyla asansör çok farklı alanlarda yayıldı ve yapılmaya başladı, nakliyat için ise geliştirilerek beden gücünden ayırarak bu işlemleri kolaylaştırıldı. Hayatımıza kazanılan taşıma nakliyat makinaları örneğin asansörlü taşıma, yük asansörleri, ve fabrikalarda kullanılan iş makinalarıda vardır.

Bizi İçin Önemli Olan Asansörlü Ev Taşımadır.

İstanbul’da bütün ilçelere hizmet vermekteyiz. Evinizi taşımak iş yerinizi taşımak istiyorsanız veya taşınacak depo ise bizlerle iletişime geçebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Evden Eve Nakliyat sayfamızı ziyaret ettiniz mi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir